Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velká čínská zeď

4. 3. 2007
 

Velká čínská zeď je největší stavbou, jakou kdy lidská ruka na této planetě zbudovala. Je tak mohutná, že je dobře viditelná i z vesmíru. Stavba prvních částí zdi začala asi kolem roku 400 př.Kr.

Ale teprve až císař Š´ Chuang-ťi, který vládl v letech 221 až 210 př.Kr., kdo rozhodl o postavení nové zdi, která propojí již hotové části. Práce pokračovaly až do roku 618 n.l. Časem pak začala zeď chátrat a z větší části se rozpadat. Mezi lety 1368 až 1644 n.l. byla zeď obnovena.

Velká zeď však mohla chránit Čínu před malými útoky a nájezdy. Velkou invazi však zastavit nedokázala. Stalo se tak ve 13.století, kdy na Čínu zaútočil mocný vládce Činghiskán. Ten se vrhnul se svými mongolskými vojsky na zeď a překonal ji. Vrhl se do Číny a většinu si podrobil.


Zeď se skládá ze dvou stěn vysokých průměrně 7,6 metru, které běží rovnoměrně vedle sebe. Prostor mezi nimi vyplňuje zemina, která je shora dlážděna cihlami a tvoří chodník. Zeď je dlouhá téměř 2900 kilometrů. Po celé její délce jsou rozmístěny strážní věže, které kdysi sloužily jako celnice. Také z nich býval vyhlašován poplach.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář