Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rhódský kolos

4. 3. 2007

Rhódský kolos byla socha řeckého boha Helia u přístavu na řeckém ostrově Rhodos. Tuto sochu postavili obyvatelé Rhodu v roce 304 př. n. l. jako výraz díků bohu Heliovi za jeho pomoc při odražení nepřátelské invaze Demétria Poliorketa.

Socha byla vyrobena z bronzu a byla vysoká podle některých zpráv asi 37 m.

Podle některých verzí byla socha rozkročena a lodě připlouvající do přístavu měly podplouvat mezi jejíma nohama, pravděpodobnější však je verze, že socha měla nohy při sobě a stála pouze u vjezdu do přístavu.

Socha byla zničena při zemětřesení v roce 226 př. n. l., kdy se zlomila v kolenou, pozůstatky sochy zůstaly na místě až do roku 653 našeho letopočtu, kdy byl Rhodos přepadem islámskými vojsky a pozůstatky sochy byly odvezeny a pravděpodobně roztaveny.

Stavitelem tohoto kolosu byl Charés z Lindu. Svou sochu stavěl tak, že ji obkružoval tunami písku a štěrku, aby zakryl její dosavadní podobu. Když sochu po 12 letech dostavěl a odhalil, nesetkalo se jeho dílo s obdivem všude. Někteří Rhodané si mysleli, že by tato gigantická socha mohla boha Slunce Hélia, kterému byla zasvěcena, rozzlobit a to tak, že by společně s ní mohl svrhnout i celý ostrov.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

sad

(Agrr, 25. 6. 2010 17:21)

Hledám nějaký dobrý články ze kterých bych mohl čerpat pro svoji seminární práci ,ale ku.va co je to za autorství když na každém druhém webu je to copy z wiki a tento není vyjímka

jo mas tam chibu

(niki, 20. 1. 2009 17:41)

jo mas tam chibu a na neco sem zapomela neco tam vilepsi vlastne to vilepsi vsechno je to hrozny

kolos

(niki, 20. 1. 2009 17:27)

hm fakt jako dobry

hahaha!!!!!!

(anonym, 13. 4. 2008 18:29)

ty tam máš také chybu...chyba s měkkým í kdo to jakživ slyšel!!!!!

Chiba!!!!

(anonim, 8. 2. 2008 15:41)

Máš tam chybu!!!!!!!!!