Jdi na obsah Jdi na menu
 


Artemidin chrám v Efesu

4. 3. 2007

Artemidin chrám v Efesu známý též jako Artemision byl vybudován kolem roku 550 př. n. l. ve městě Efesos na pobřeží Malé Asie.

Chrám byl postaven v iónském slohu. Půdorys chrámu měl rozměry 115 x 55 metrů a byl lemován po obou stranách dvouřadým sloupovím. Toto představovalo jednu z největších staveb své doby. Uvnitř chrámu byla svatyně, ve které stála socha bohyně Artemis ozdobená drahokamy a vzácnými kovy. Chrám podpíralo celkem 125 sloupů, z nichž každý byl 18 metrů vysoký. 26 sloupů mělo unikátní dvoumetrový reliéf. V chrámu byla spousta uměleckých děl, na kterých se podíleli nejlepší sochaři té doby. Chrám nesloužil jenom pro náboženské obřady, ale také jako obchodní centrum.

V roce 356 př. n. l. jej podpálil Herostratos z Efesu, prý aby se jeho jméno zapsalo do historie. Chrám byl poté obnoven po dobytí města Alexandrem Velikým. Chrám byl znovu zničen roku 262 n.l. Góty. Efesané jej prý ještě obnovili, ale ve 4. století se stalo oficiálním náboženstvím římské říše křesťanství a chrám ztratil svou náboženskou funkci.

Chrám byl znovu objeven Angličanem Johnem Turtleem Woodem roku 1869.

Zbytky Artemidina chrámu
Zbytky Artemidina chrámu

Do dnešní doby se z chrámu nedochovalo téměř nic.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kurwapica

(frajírek, 16. 6. 2010 19:38)

good mám referát z krku

ou jé

(jméno je příliš krátké xD, 15. 3. 2009 10:53)

ej jo máš to dobry až na to žes to nemusel opisovat z Wikipedie